Nagyon sokszor hallunk az egészséges fogak fontosságáról, ámde sokan elfelejtik, hogy az egészséges fogsorhoz elengedhetetlen az egészséges fogíny is!
A fogíny a fogat védi, az orvosok speciális nyálkahártyának nevezik maguk között és ezt a hétköznapi életben is így határozzuk meg. Az ínynek is vannak részei, akárcsak a bőrünknek.
Két nagy részt különböztetünk meg:
A, rögzített fogíny : Ez a csontjainkra erősen rátapad, színe az világos rózsaszín. Sokan nem is látnak különbséget a rögzített fogíny és a szabad ínyszél színe között.
B, szabad ínyszél: ez az, ami a fogainkat körbeveszi és gyakorlatilag védi egy bizonyos szintig a kellemetlen behatolásoktól, baktériumoktól. Ez az ínyünk nagyon szorosan tapad a fogunkhoz, levenni, vagy eltávolítani csak az ínyt magát szinte lehetetlen.
Fogíny betegségek
Mint ahogyan a fogad is lehet lyukas, vagy törött, úgy az ínyednek is lehet problémája ha nem vigyázol rá kellőképpen. Megpróbáljuk bemutatni a leggyakoribb fogíny problémát.
Fogínygyulladás
Nem ritka betegség, akármelyik korban jelentkezhet. A betegség kialakulására rásegíthet a cigaretta, a stressz, és a fogak helytelen, vagy elmaradt tisztítása. A fogínygyulladást a fog köré letelepedett ételdarabkák és a foglepedék okozza. Idővel, ha súlyosabb formájúvá válik, akkor az íny meglazulhat a fogakkal együtt, majd ne adj isten, ha menthetetlen a helyzet, akkor a fogainktól könnyes búcsút vehetünk.
Jelei: a fogínyed bepirosodik, sokkal érzékenyebben reagál a kicsivel hidegebb vagy melegebb ételekre, mint előtte. Kellemetlen szájszag is jellemezheti, még is a legfőbb jele az az, hogy fogmosás közben az íny elkezd vérezni. Ugyanez a vérzés evésnél is előfordulhat.
Tudtad?
Ínyproblémákra és rossz lehellet ellen nagyon hatásos a grapefruit-kivonat. Nagyon egészséges, rengeteg vitamint tartalmaz és még a szádat és a vérkeringésedet is karban tartja. Ráadásul szinte bárki használhatja, a citrus-félékre kevesen allergiásak, így először egy kisebb adag után is meg tudod állapítani hogy érzékeny vagy-e rá. Különösebb mellékhatása nincsen a rá érzékeny embereken kívül, így bátran fogyaszthatsz belőle amennyit szeretnél!
A fogíny betegségek nagy része pedig megelőzhető lenne folyamatos, helyes fogmosással, valamint hogyha félévente eljárna mindenki rutin vizsgálatra. Mivel a fogkeféinknek a hatékonysága egy idő után szintén gyengül, érdemes 2-3 havonta cserélnünk a fogkefét a rendes szájhigiénia betartása érdekében.
|